Okna umożliwiają docieranie do wnętrz światła, a udowodniono, że jego braki mogą mieć destrukcyjny wpływ na psychikę człowieka. Wniosek z tego wypływa jeden, okna nie tylko są użyteczne, ale mogą mieć spory wpływ na samopoczucie domowników. Nie chodzi jednocześnie o sam fakt posiadania okien w domu, ale również o rodzaj stolarki okiennej i wielkość okna oraz jego usytuowanie.

Okna dobrej jakości – komfort użytkowania

W ofercie polskich producentów stolarki okiennej znajdziemy okna drewniane, okna aluminiowe oraz wysokiej jakości okna PVC, czyli z tworzywa sztucznego. Zakup któregokolwiek z tych rodzajów, pod warunkiem wybrania produktu wysokiej jakości jest w stanie zapewnić komfort użytkowania okien przez wiele lat. Nie chodzi przy tym o lat kilka ani nawet o kilkanaście, gdyż przykładowo najwyższej jakości okna z PVC zachowują przy odpowiedniej konserwacji swój dobry stan nawet przez lat 30. To całkiem spory okres zważywszy na fakt, że zazwyczaj około tylu lat potrzeba do spłaty kredytu za mieszkanie. Poczucie spokoju przynajmniej na jednej płaszczyźnie już znacznie podnosi komfort życia, a zdejmowanie z barków na wiele lat troski o okna pozwala skupiać się na czym innym.

Oczywiście ten komfort dla użytkownika okna jest zależny właśnie od tego okna jakości. Obecnie za najlepszy system okienny uznaje się siedmiokomorowy Schuco Living. W takich oknach stosowane są uszczelki z syntetycznego kauczuku EPDM, które gwarantują bardzo wysoką energooszczędność, przez wiele lat nie tracąc niczego ze swoich właściwości.

Okna dobrej jakości – ochrona akustyczna

Oprócz strat ciepła dobre okna powinny również zapewniać ochronę przed hałasem. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy okno funkcjonuje w mieście albo przy ruchliwej ulicy. Zapobieganie przedostawania się hałasu do wnętrz mieszkalnych jest koniecznością, jeżeli domownicy pragną zażywać w domowych pieleszach niezakłócanego spokoju.
Przy zastosowaniu potrójnych szyb oraz uszczelek z kauczuku EPDM uzyskuje się ochronę najwyższą. Takie okna izolują od hałasu na poziomie nawet 47 decybeli. Montaż okien w systemie Schuco Living gwarantuje ochronę przed hałasem nawet w miastach o najwyższych natężeniach ruchu drogowego.

Okna dobrej jakości – poczucie bezpieczeństwa

Wpływ na dobre samopoczucie mieszkańców ma również z pewnością fakt, czy zamontowane okna zapewniają bezpieczeństwo. Zwykłe szyby można oczywiście zbić, ale takie wtargnięcie będzie słyszalne i pozwoli na reakcję, a złodzieje i bandyci nie szukają tego typu rozwiązań dla swoich niecnych planów. W ich wypadku najczęściej chodzi o finezyjne dostanie się do środka i najczęściej pod nieobecność właścicieli domu albo mieszkania. Wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego PVC-U okna w systemie Schuco Living mają znacznie podwyższoną odporność na sforsowanie. Ponadto do takich okien nie tylko można zamówić szyby antywłamaniowe, ale dodatkowo antywłamaniowe systemy okuć, zwiększoną głębokość zabudowy, a także hartowane podzespoły czy nawet zamykane na klucz klamki okienne. Jak pokazuje praktyka okna trudne do sforsowania bardzo często zniechęcają złodziei do działania.