„Inteligentne domy” stały się obecnie popularnym trendem. Zazwyczaj są one wyposażone w wiele czujników i inteligentnych urządzeń, którymi można sterować zdalnie. Internet rzeczy (IoT) umożliwił użytkownikom sterowanie tymi inteligentnymi urządzeniami za pomocą smartfonów i tabletów. Dzięki inteligentnemu domowi możesz monitorować zużycie energii, sterować termostatem, odczytywać swój plan dnia i wiele więcej. W tym artykule omówimy korzyści wynikające z posiadania inteligentnego domu.

Co to jest inteligentny dom?

Świat technologii rozwinął się do tego stopnia, że koncepcja „inteligentnego domu” jest nie tylko możliwa, ale wręcz oczekiwana. W rzeczywistości koncepcja inteligentnego domu jest tak wszechobecna, że stała się odrębną branżą. Według najnowszego raportu firmy Accenture, do 2025 roku wartość światowego rynku inteligentnych domów ma osiągnąć 100 miliardów dolarów. Inteligentne domy są już używane w wielu domach na całym świecie i oczekuje się, że trend ten będzie się nadal umacniał. Oprócz oczywistych korzyści wynikających z możliwości sterowania temperaturą, oświetleniem i innymi funkcjami w domu z dowolnego miejsca za pomocą urządzenia mobilnego lub interfejsu internetowego, z inteligentnymi domami wiążą się również bardzo ważne kwestie dotyczące bezpieczeństwa i prywatności.

Korzyści z inteligentnego domu

Inteligentny dom może przynieść właścicielowi domu wiele korzyści, w tym możliwość zdalnego sterowania domem, gdy jest się poza nim. Inteligentny dom może także pozwolić właścicielom domów na zaoszczędzenie pieniędzy dzięki automatycznemu wyłączaniu świateł, urządzeń i innych sprzętów, gdy nie są one używane. Inteligentny dom może być także wykorzystywany do ochrony domu przed włamaniem dzięki zainstalowaniu w nim czujników ruchu i kamer.

Inteligentnym domem można sterować za pomocą urządzenia mobilnego, interfejsu internetowego lub poleceń głosowych. Inteligentny dom można także wykorzystać do ochrony domu przed włamaniem, instalując w nim czujniki ruchu i kamery. Dom można skonfigurować tak, aby włączał lub wyłączał światła i urządzenia, aby sam się zamykał lub odblokowywał, gdy użytkownik wróci do domu, oraz aby wysyłał alarmy w przypadku wykrycia ruchu.