Budownictwo modułowe to proces, w którym budynek powstaje poza miejscem budowy, w ściśle kontrolowanych warunkach zakładu, przy użyciu tych samych materiałów oraz kodów i standardów projektowych, co w przypadku budownictwa konwencjonalnego, ale w znacznie krótszym czasie. Budynki są produkowane w „modułach”, które po połączeniu na miejscu wiernie odzwierciedlają początkowy projekt.

Pod względem konstrukcyjnym budynki modułowe są na ogół mocniejsze od tradycyjnych konstrukcji, ponieważ każdy moduł jest niezależnie opracowywany, aby wytrzymać rygory transportu i pracy dźwigu na fundamentach. Po połączeniu i uszczelnieniu moduły stają się zintegrowanym zespołem ściany, podłogi i dachu. Z formie modułów wykonuje się również tarasy. Dowiedz się więcej: https://www.domonline.pl/taras-modulowy-praktyczny-element-w-twoim-domu

Budowa poza placem budowy zapewnia lepszą kontrolę jakości konstrukcji. Materiały, które są wysyłane do warsztatów, są bezpiecznie przechowywane w magazynie producenta, aby zapobiec uszkodzeniu lub pogorszeniu się ich stanu z powodu wilgoci lub innych czynników. Zakłady budowlane posiadają ścisłe programy jakości i bezpieczeństwa z niezależnymi protokołami kontroli i testowania, które promują najwyższą jakość konstrukcji na każdym etapie procesu.

Oprócz kontroli jakości i skrócenia czasu realizacji, budownictwo modułowe oferuje właścicielom domów wiele innych korzyści. Wyeliminowanie około 80% działań budowlanych na miejscu znacznie zmniejsza zakłócenia na placu budowy, ruch pojazdów oraz znacznie poprawia bezpieczeństwo i ochronę. Dlatego w przypadku szkół, szpitali czy innych aktywnych obiektów ograniczenie aktywności na budowie i wyeliminowanie dużej części bieżącego ryzyka budowlanego jest ogromną zaletą.

Zarówno dla architektów, jak i właścicieli, dzisiejsze firmy zajmujące się budownictwem modułowym mogą pracować z poziomami projektowania i konstrukcji tak wyrafinowanymi, że przekraczają one wszelkie oczekiwania, rywalizując ze wszystkimi konwencjonalnymi konkurentami. Ponieważ właściciele i projektanci coraz częściej zwracają uwagę na zrównoważone projekty w celu zmniejszenia wpływu na środowisko, budownictwo modułowe jest z definicji idealne. To, wraz z poprawą jakości zarządzania w całym procesie budowy oraz znacznym ograniczeniem aktywności i zakłóceń na placu budowy, zdecydowanie sprzyja zrównoważonemu rozwojowi.