Mieszkania typu kawalerka to lokale jednopokojowe, o niewielkiej powierzchni. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu budowało się ich bardzo dużo i w takich malutkich lokalach mieszkały nawet rodziny z dziećmi. Obecnie deweloperzy budują nieco mniej kawalerek, natomiast ciągle są one dostępne na rynku. Ze względu na metraż przy sprzedaży ich całościowa cena jest stosunkowo atrakcyjna, chociaż cena za metr kwadratowy jest wysoka. Jeśli więc ktoś kupi kawalerkę w dobrym punkcie, może być pewien, że w przyszłości uda się ją w miarę szybko sprzedać. Kawalerka to także dobra inwestycja na wynajem.

Jak wyglądają polskie kawalerki?

Kawalerka, jak sama nazwa wskazuje, to małe mieszkanie, które przewidziane były do tymczasowego zamieszkiwania przez jedną osobę, zwykle kawalera lub pannę. Najczęściej więc było to pierwsze mieszkanie, w którym mieszkała osoba młoda, zanim założyła rodzinę. Obecnie w kawalerkach mieszkają nie tylko osoby młode ale coraz częściej także seniorzy, którzy po śmierci współmałżonka pozostali w pojedynkę. W kawalerce najczęściej więc mieszka jedna osoba lub para. Równie często są one wynajmowane na przykład przez studentów. Kawalerki, które były budowane kilkadziesiąt lat temu zazwyczaj mają ciemną kuchnię z oknem w ścianie. Takie lokale obecnie są przebudowywane, wystarczy wyburzyć dwie ścianki w kuchni aby otrzymać bardzo ładne mieszkanie typu studio. Z kolei kawalerki budowane obecnie mają bardzo różne powierzchnie, czasem są to malutkie mieszkanka, które mają na przykład tylko 27 metrów kwadratowych. W innym przypadku są to mieszkania, które mają około 40 metrów kwadratowych. Deweloperzy, którzy budują bardzo małe kawalerki stosują różne sprytne rozwiązania aby w takim mieszkaniu zmieścić wszystko co potrzebne. Spotkać więc można mieszkanie typu kawalerka, gdzie jest jeden widny pokój z oknem, natomiast aneks kuchenny i przedpokój to jedno i to samo pomieszczenie. Kawalerka, jeśli jest zaprojektowana w przemyślany sposób, może być wygodnym mieszkaniem dla jednej czy dwóch osób. Niektóre z nich są na tyle duże, że ich właściciele decydują się z pokoju wydzielać mały kącik sypialniany albo kącik do pracy. Gdy mieszkanie jest wysokie, można też pokusić się o zbudowanie antresoli, co bardzo zwiększa dostępną przestrzeń.

Jakie rozwiązania warto stosować w kawalerkach?

Aby małe mieszkanie było praktyczne i wygodne, trzeba je w przemyślany sposób urządzić. Do takich mieszkań wybierać należy kolory jasne i dotyczy to zarówno podłóg jak i ścian. Warto postawić na minimalizm szczególnie w meblach, by niepotrzebnie nie przytłaczać i tak małej już powierzchni. Jako osłony okienne dobrze jest wybrać rolety lub żaluzje natomiast zdecydowanie odradza się cieżkie i długie zasłony. Gdy wyposażana jest kawalerka można wybierać meble i sprzęty, które zawierają w sobie kilka funkcji. Chodzi tu przede wszystkim o kanapę z funkcją spania, pralkosuszarkę czy piekranik z funkcją kuchenki mikrofalowej. Jeśli zaś chodzi o dekoracje i żywe rośliny to w kawalerce powinno być ich jak najmniej.