Remont domu lub mieszkania – czyż nie brzmi to kusząco? Najczęściej nie jest to jednak wyłącznie wybór nowych kolorów farb czy armatury, ale nieco bardziej skomplikowany proces. Istnieje wiele kwestii do przemyślenia podczas planowania remontu – na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? W naszym artykule prezentujemy wskazówki dotyczące przygotowań do remontu domu.

Szczegółowy plan, określenie budżetu

Przed rozpoczęciem remontu powinieneś określić, jaki cel chcesz osiągnąć. Jak powinien wyglądać Twój nowy dom? Jakie zmiany chcesz wprowadzić oraz kogo zaangażujesz do ich wykonania? Czy warto zainwestować we wspomniane zmiany? Jakim budżetem dysponujesz oraz jakie materiały możesz dzięki niemu zakupić? Odpowiadając na tak podstawowe, ale zarazem konkretne pytania jesteśmy w stanie określić, czy w ogóle warto myśleć o remoncie nieruchomości.

Znalezienie wykonawcy

Plan remontu został już przygotowany, więc nadchodzi czas na wykonanie kolejnego kroku: znalezienie firmy, która dokona remontu. Na rynku można znaleźć ich całkiem sporą ilość, więc powinieneś kierować się nie tylko samym cennikiem, ale także jakością usług oraz opinią dotychczasowych klientów. Każdy dobry wykonawca, który nie ma nic do ukrycia, na swojej stronie internetowej (lub w ogłoszeniu) z chęcią przedstawi swoje portfolio – zbiór przykładowych prac, które wykonał. Na prośbę powinien on też wysłać referencje prawdziwych klientów, nie tylko link do opinii, które można znaleźć w Internecie. Żeby dokonać najlepszego wyboru, warto spotkać się z wykonawcą osobiście.

Przygotuj się na kurz

Kurz jest nieuniknioną częścią każdego remontu, nie można przed nim uciec. Mimo że nie będzie trwał on wiecznie, warto przemyśleć, jak zabezpieczyć przed nim pomieszczenia. Pył jest bardzo podstępny i często zdarza się, że przedziera się on przez otwory wentylacyjne czy otwory w zamkach. Musisz więc pozbyć się z pomieszczeń wszystkich zbędnych rzeczy (np. meble, zasłony, dywany), jak i zabezpieczyć przestrzeń roboczą plandeką lub foliową ścianką zamykaną na zamek błyskawiczny. Trzeba również nastawić się psychicznie na to, że po remoncie trzeba będzie spędzić sporo czasu na sprzątaniu domu lub mieszkania. Może więc warto zainteresować się ofertą firmy sprzątającej?

Miejsce dla dzieci i zwierząt

Jeżeli na czas remontu nieruchomości pozostajesz w niej wraz ze swoją rodziną, ważne jest, aby przygotować „bezpieczną strefę” dla dzieci i zwierząt. Powinno być to miejsce, gdzie będą one czuć się swobodnie, tym samym nie wchodząc w drogę robotnikom oraz pozostałym wykonawcom. Przede wszystkim upewnij się, że znajduje się w niej wszystko, co będą potrzebować nie tylko dzieci, ale również Ty – czajnik czy kuchenka indukcyjna. Przestrzeń ta powinna być funkcjonalna, aby domownicy mogli zjeść obiad czy odrobić lekcje, czy zwyczajnie odpocząć po całym dniu pracy.

Mimo że sama myśl o remoncie dla wielu osób jest dość przerażająca, należy pamiętać, że po ciężkim okresie z nim związanym można zyskać przestrzeń, która będzie spełniała potrzeby rodziny.