Wbrew obiegowej opinie w branży budowlanej wymagana jest terminowość i dobra organizacja pracy. W jej zachowaniu mogą jednak przeszkodzić czynniki losowe, wymagające użycia specjalistycznego sprzętu, którego nie ma się do dyspozycji lub uległ awarii. Wtedy w celu dotrzymania terminu realizowanego zlecenia, zamiast kupować nowy sprzęt, który może okazać się sporą inwestycją, o ile w ogóle będzie dostępny, na ratunek przychodzi wypożyczalnia sprzętu budowlanego. Pozostaje jednak pytanie, czym się sugerować i co warto sprawdzić przed wyborem odpowiedniej firmy, która potrzebny sprzęt może wypożyczyć.
Na co zwrócić uwagę wypożyczając sprzęt budowlany?
Cena wyposażonego sprzętu
Warto na początku ustalić jak długo dana maszyna będzie nam służyć i czy jednak nie lepiej będzie ją od razu kupić, nawet używaną co czasem oferują nawet same wypożyczalnie. Do tego niemniej ważne jest czy lista sprzętu możliwego do wypożyczenia jest dobrze opisana wraz z wariantami danego sprzętu, być może wystarczy wypożyczyć sprzęt w wersji bez dodatkowego wyposażenia.
Warunki wypożyczenia między wypożyczalnią a Klientem
Umowy warto czytać. Przed wypożyczeniem dobrą praktyką jest nie tylko sprawdzenie, ile wynosi koszt wypożyczenia sprzętu, czy i jaka jest za niego pobierana kaucja, jakie dopłaty obowiązują w przypadku przekroczenia terminu wypożyczenia sprzętu itd. Zwłaszcza przy wypożyczaniu sprzętu na dłuższy czas warto też udokumentować także fotograficznie stan pożyczanego sprzętu w dniu wypożyczenia przez obie strony i wszelkie usterki, rysy czy inne znaki szczególne zaprotokołować w umowie.
Opinia wypożyczalni
Kontrola jest najwyższą formą zaufania i choć nie zawsze możemy sami ją wykonać bezpośrednio, to mogą o jakości wypożyczalni poświadczyć inni kontrahenci, którzy korzystali już z niej. Warto ich o to po prostu zapytać lub jeśli nie ma takiej możliwości – zorientować się na podstawie internetowych opinii.
Jakie dokumenty mogą być potrzebne przy wynajmie?
Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od rodzaju prowadzonej działalności lub zasad panujących w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Jednak najprawdopodobniej warto przygotować:
W przypadku działalności gospodarczej:
- dowód osobisty
- alternatywny dokument ze zdjęciem osoby reprezentującej
- upoważnienie pisemne do odbioru (w przypadku odbioru sprzętu np. przez pracownika)
W przypadku spółek:
- dowód osobisty i drugi dokument poświadczający
Dla Klientów indywidualnych:
- dowód osobisty i alternatywny dokument go potwierdzający
- oświadczenie o miejscu zamieszkania.
Rezerwacja sprzętu budowlanego w wypożyczalni
Niezależnie od tego jak bardzo przygotujemy się do wypożyczenia sprzętu budowlanego, warto zadzwonić do wypożyczalni i sprawdzić, czy sprzęt, który potrzebujemy jest dostępny a jeśli nie, to zlecić jego rezerwację. Taką możliwość oferuje między innymi firma JPD, której ofertę można dokładniej sprawdzić pod adresem https://www.jpd.com.pl/.